Erekce a ejakulace


Co je to erekce?

Uvnitř penisu se nachází velké množství miniaturních komůrek. Stává se, že tyto komůrky se naplní větším množstvím krve. Ve srovnání s klidovým stavem, kdy penis volně visí dolů, dochází k jeho napřímení, zpevnění a zvětšení (viz obrázek vpravo).


Chlapci někdy říkají, že se jim "postaví" nebo že "stojí". Avšak spisovný název pro takovéto zvětšení a napřímení penisu je ztopoření neboli erekce.
Při erekci penisu dochází oproti klidovému stavu (kdy penis volně visí dolů) k několika změnám:

  • penis je tvrdší
  • jeho délka a obvod se zvětší
  • směřuje většinou dopředu nebo nahoru
  • někdy dojde i k částečnému nebo úplnému shrnutí předkožky za žalud
Během puberty se erekce u chlapců objevuje často, třeba i několikrát za den. Přitom erekce trvá různě dlouhou dobu a může mít různé příčiny. Někdy je to těsné spodní prádlo, jindy ji chlapec má proto, že dlouho sedí (třeba ve škole, ve vlaku nebo při jízdě na kole). Při erekci penis směřuje dopředu nebo i mírně nahoru, takže když ji chlapec zrovna má, je to na něm i přes vrstvu oblečení trochu vidět.
Co se děje při erekci uvnitř těla?


Tělo penisu se skládá z podélných topořivých těles (viz obrázek níže), která jsou tři. Horní stranu penisu tvoří dvě topořivá tělesa (nazývají se corpora cavernosa penis, na obrázku pod písmenem A a B). Spodní stranu penisu tvoří jedno topořivé těleso (nazývá se corpus cavernosum urethrae, na obrázku pod písmenem C), kterým prochází močová trubice (urethra).
Při erekci se tato topořivá tělesa naplňují krví, a právě díky tomu se penis zvětšuje, prodlužuje a stává se pevnějším. Uvnitř těla se v oblasti pánve nachází několik svalů, jejichž napínání a uvolňování způsobuje, že krev může do topořivých těles přitékat, nebo z nich naopak odtékat.


Když krev z topořivých těles odtéká zpět do těla, erekce ochabuje tak dlouho, až se penis opět vrátí do klidové polohy.


U dospívajících chlapců či mladých mužů se často stává, že erekce trvá poměrně dlouho (několik desítek minut nebo třeba i déle než hodinu).
Erekce se dostavuje i ve spánku, hlavně brzy ráno před probuzením. Noční a ranní erekce je výsledkem složitého reflexu. Ranní erekce většinou ochabuje brzy po prvním ranním vymočení. I když právě to někdy může dělat potíže, protože při erekci je močová trubice uvnitř penisu ze všech stran sevřená, takže močení je namáhavější, než když penis volně visí dolů.
Jinak ovšem není na ranní erekci nic "špatného" ani nenormálního. Naopak je někdy označována za "vizitku mužského zdraví".
Častá (i delší dobu přetrvávající) erekce v období dospívání je naprosto normálním projevem hormonálních změn, k nimž dochází v těle každého zdravého dospívajícího chlapce.

Pro většinu chlapců je ale problém, když se u nich erekce objeví v nevhodnou chvíli. Třeba když je kolem hodně lidí. V takovém případě se většina chlapců snaží erekci zakrýt, protože se bojí nežádoucích pohledů, nevhodných poznámek či přímo posmívání.
Jak "zamaskovat" erekci v "nesprávnou dobu na nesprávném místě"?


Jednoduchý způsob, jak "zamaskovat" erekci, je dát si obě ruce do kapes. Tím se celá přední část kalhot jaksi nadzdvihne, takže "vyboulené" místo v rozkroku už není tak nápadné.
Nebo se dá přední část kalhot něčím zakrýt. Třeba novinami nebo nějakou částí oblečení. K tomu se dobře hodí například delší mikina nebo bunda.


Větším problémem může být erekce v plavkách. Někteří chlapci dávají přednost plážovým šortkám či plavkám s dlouhými a širokými nohavicemi, které sice dovedou erekci lépe zamaskovat, ale jsou nepohodlné pro plavání. V přiléhavých plavkách bez nohaviček je plavání pohodlnější, ovšem erekce v nich je zřetelně viditelná a někdy se stává, že část penisu se do takových plavek už prostě nevejde. V takovém případě nezbývá než se co nejrychleji vzdálit z dohledu ostatních lidí. Pokud to z nějakého důvodu není možné (například kvůli velké vzdálenosti od nejbližšího vhodného místa, kde by se chlapec mohl "schovat"), může být řešením poloha vleže na břiše nebo vsedě s nohama skrčenýma a přitaženýma k tělu. Přitom je ale nutné postupovat velmi opatrně a nedělat prudké pohyby, protože ztopořený penis by mohl být bolestivě sevřen mezi dvěma částmi těla nebo mezi tělem a zemí, což by mohlo vést k jeho poranění.
Pokud chlapec potřebuje, aby ho erekce rychle přešla, může si také zkoušet v duchu počítat různé složité příklady. Třeba násobení dvouciferných čísel. I když se mu příklad nepodaří vypočítat, jeho pozornost se přesune jiným směrem. Když usilovně přemýšlí, erekce ho brzy přejde. Další možností je posadit se za stůl a přisunout se i s židlí co nejvíc k desce stolu. Nebo se prostě kamkoliv posadit, protože vsedě není erekce tak nápadná, jako vestoje. Jindy se chlapci všelijak předklánějí, dávají si nohy křížem přes sebe, sedí ve všelijakých prapodivných polohách a podobně. To ale není zrovna nejlepší způsob, protože při tom může dojít i k poranění penisu. Vždycky je lepší tu trapnou chvilku nějak vydržet, než si zbytečně ublížit.
Někteří chlapci mají pocit, že když mají erekci, tak to všichni lidé kolem vidí a věnují tomu pozornost. To ale nemusí být vždycky pravda.


Když si chlapcovy erekce všimne dospělý člověk, tak se zpravidla snaží dělat, jako kdyby si ničeho nevšimnul. Dospělý člověk totiž zpravidla ví, o co jde. Problém může nastat, když si erekce u chlapce všimne jiný dospívající člověk (spolužák, spolužačka). Lidé se většinou nejvíc smějí tomu, čemu nerozumí. A protože někteří dospívající ještě nemají o lidském těle a jeho zdravém fungování dostatečné znalosti, někdy se chlapci kvůli erekci posmívají.


Nejlepší, co může chlapec v takovém případě udělat, je nevěnovat tomu pozornost a chovat se, jako kdyby žádnou erekci neměl. Nemístný posměch či nevhodné poznámky lze odrazit také položením otázky: "Máš s tím nějaký problém?" Většina lidí na tuto otázku nakonec rozpačitě odpoví, že nemá.
Je všechno v pořádku?


Při erekci může penis s tělem svírat různý úhel. Někteří chlapci se zbytečně trápí kvůli tomu, že jejich penis má při erekci jiný sklon, než jaký by chtěli mít nebo jaký považují za "normální".


Ve skutečnosti žádný "normální" úhel sklonu penisu při erekci neexistuje. Zatímco u některých mužů či chlapců penis při erekci směřuje vzhůru, u jiných přímo dopředu nebo dokonce mírně dolů. Tyto rozdíly jsou dány různou délkou a pružností závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn.
Následující tabulka obsahuje přehled různých úhlů sklonu penisu při erekci a jejich zastoupení mezi dospívajícími chlapci a mladými muži. Při rozsahu úhlů 0 až 85° směřuje penis při erekci nahoru, při rozsahu 85°až 95° rovně dopředu a při rozsahu 95 až 180° dolů. Pro větší názornost jsou některé vybrané úhly vyznačeny na kresbě vpravo.
Jindy chlapce znepokojuje, že při pohledu shora jeho penis nesměřuje rovně dopředu, ale je nakloněný či zahnutý do jedné či druhé strany. Avšak i směřování penisu doleva či doprava může být naprosto normální. Příčinou je zpravidla nestejná délka závěsných vazů penisu. Zahnutí penisu do strany se považuje za naprosto normální, pokud nepřesáhne úhel 20 až 25°.


Následující tabulka obsahuje údaje o zahnutí penisu do strany a jeho zastoupení mezi dospívajícími chlapci ve věku 11 až 19 let. Pro názornost je připojen úhel 20° do obou stran.
Co je ejakulace?


Během puberty se v těle chlapce začíná tvořit sperma (označuje se také jako semeno nebo ejakulát), což je tekutina, která obsahuje mužské pohlavní buňky - spermie. Sperma opouští tělo při ejakulaci neboli výronu semene, a to stejnou cestou, jakou z těla chlapce vychází moč, tedy otvorem močové trubice na vrcholku penisu.


Věk první ejakulace může být různý. Nejčastěji se dostavuje mezi dvanáctým a čtrnáctým rokem života, ale za normální se považuje i širší věkové rozmezí 11 až 15 let. Zahájení tvorby spermatu v těle chlapce se někdy také označuje výrazem spermarché. Avšak k první ejakulaci může u chlapce dojít třeba i několik týdnů nebo měsíců poté, co se v jeho těle začne sperma tvořit.


První ejakulát může, ale nemusí obsahovat plně vyvinuté spermie. A naopak, u některých chlapců lze již před první ejakulací nalézt určité množství spermií v moči.


U některých chlapců se ještě před první ejakulací uvolňuje otvorem močové trubice malé množství průsvitné, lepkavé tekutiny. Jedná se o tzv. preejakulační tekutinu, která se tvoří v tzv. Cowperových žlázách. Úkolem této tekutiny je zvlhčit stěny močové trubice před ejakulací, avšak u některých chlapců se tvoří již v době, kdy ještě skutečné ejakulace nedosahují. K jejímu uvolnění může dojít například během vykonávání masturbace, ale i při silném pohlavním vzrušení.
Odkud se bere sperma?


Sperma (ejakulát) obsahuje mimo jiné i spermie, které se vytvářejí ve varlatech. Spermie slouží k oplození vajíčka, z něhož se poté v těle ženy začne vyvíjet nový jedinec. Avšak spermie představují jen malou část objemu ejakulátu. Většinu ejakulátu totiž tvoří voda a bílkoviny.
Pouze menší část objemu ejakulátu (nejvýše 5%) vzniká ve varlatech. Větší část ejakulátu se vytváří v semenných váčcích (přibližně 60 až 70%) a v předstojné žláze neboli prostatě (přibližně 25 až 30%).


Orgány, které se podílejí na tvorbě ejakulátu:

1 - varlata
2 - prostata
3 - semenné váčky
Kdy dochází k ejakulaci?


Ejakulace neboli výron semene je výsledkem složitého reflexu, který je vyvolán drážděním neboli stimulací pohlavních orgánů. Chlapci a muži mohou dosáhnout výronu semene například při vykonávání masturbace nebo při pohlavním styku či jiných párových sexuálních aktivitách.


Někdy dochází k tzv. samovolnému výronu semene. Spočívá v tom, že u chlapce se dostaví ejakulace, aniž by předtím došlo k dráždění pohlavních orgánů. K samovolné ejakulaci může dojít například v důsledku prudkého zvýšení hladiny pohlavních hormonů v krvi, ale také při silném záchvatu smíchu nebo kašle, který vede k otřesům v dolní části břicha a pánve. Zvláštním případem samovolného výronu semene je tzv. poluce.
Poluce neboli "mokré sny"


Chlapec může mít občas ejakulaci i během spánku. Většinou se to stává v ranních hodinách, těsně před probuzením. Říká se tomu poluce nebo také mokré sny.


Ne všichni chlapci se během období dospívání s polucemi setkávají. Jestliže chlapec nebo mladý muž pravidelně dosahuje ejakulace při masturbaci, nemusí mít poluce vůbec.
Poluce může být někdy doprovázena i snem erotického obsahu, ale nemusí tomu tak být vždy.

Poluce se zpravidla dostavují tehdy, pokud chlapec delší dobu neejakuloval. To ale neznamená, že se poluce nemůže dostavit i u chlapce, který pravidelně masturbuje. K poluci totiž může dojít i v důsledku prudkého nárůstu hladiny pohlavních hormonů v krvi.
Nepříjemné pocity po ejakulaci


Po dosažení ejakulace se do těla vyplavuje hormon zvaný prolaktin, který způsobuje dočasný pokles zájmu o pokračování v sexuálních aktivitách. Ten může být provázen i nepříjemnými pocity (přecitlivělostí penisu na dotek) a dočasným ochabnutím či odezněním erekce. Prolaktin účinkuje obvykle jen několik minut, nejvýše několik desítek minut. Poté se tělo opět vrací do normálního stavu.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky